Έκανε το 2-0 πριν από το Final-4 ο Ολυμπιακός
Κατηγορία : Game Report | 13-05-2017

Ένα βήμα μακριά από την πρόκρισή του και στους φετινούς τελικούς της STOIXIMAN.GR Basket League βρίσκεται ο Ολυμπιακός καθώς επιβλήθηκε με 84-77 του Άρη και στη Θεσσαλονίκη κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά. Η συνέχεια θα δοθεί πλέον την Πέμπτη 25/5 καθώς μεσολαβεί το Final-4 της Ευρωλίγκας με τη συμμετοχή του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Κώστα Παπανικολάου που με 23 πόντους με 5/7 τρίποντα πραγματοποίησε την πιο παραγωγική του φετινή εμφάνιση, αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη που τελείωσε με 19 πόντους (ξεπέρασε τους 5χιλ. στην καριέρα του στη λίγκα) αλλά και 8 ασίστ, ενώ ο Κεμ Μπιρτς τελείωσε «διπλός» με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ. Πλέον ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του τρεις ευκαιρίες ώστε να σημειώσει την τρίτη νίκη και να προκριθεί στους τελικούς.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως μετά από το 9-9 με τρίποντο του Νταγκίσεβιτς, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 9-0 με τρίποντα των Πρίντεζη, Ουότερς και γκολ φάουλ του Μπιρτς, ξεφεύγοντας με 9-18. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Παπανικολάου με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (14-24).

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού με πέντε δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στο +12 (17-29) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άρης με τον Ζάρα να σημειώνει πέντε πόντους έκανε ένα δικό τους σερί 9-0 μειώνοντας στο 14' σε 26-29. Οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμά τους (30-37 με τρίποντο του Ουότερς στο 16') όμως ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γιάνκοβιτς με 3/3 βολές μείωσε στο καλάθι κάνοντας το σκορ 41-43.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ντραγκίσεβιτς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ευστόχησε έξω από τα 6,75μ. στην πρώτη επίθεση του δευτέρου μέρους δίνοντας προβάδισμα στον Άρη (44-43) μετά από 18 αγωνιστικά λεπτά. Η απάντηση όμως το Ολυμπιακού ήταν άμεση και με τρία εύστοχα τρίποντα έκανε σερί 12-0 προσπερνώντας στο σκορ με 55-44 στο 24'. Η διαφορά έφτασε δύο φορές στο +17 (48-65 στο 27' και 50-67 στο 28') ενώ το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 67-55.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να συντηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με 2'57'' για το φινάλε ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχη βολή συμπλήρωσε 5.000 πόντους στην καριέρα του στην STOIXIMAN.GR Basket League. ΣΤο τελευταίο λεπτό ο Κάμινγκς με δικούς του πόντους έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα διαμορφώνοντας και το τελικό 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 41-43, 55-67, 77-84

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα ξέραμε ότι θα έχουμε έναν διαφορετικό αντίπαλο από αυτόν που είδαμε στο ΣΕΦ. Γιατί ο Άρης εδώ είναι πολύ καλύτερος. Μπήκαμε δυνατά στην αρχή, επιβάλαμε τον ρυθμό μας, όμως, κάπου εκεί χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Είδαμε μέχρι και να παίρνουμε αμυντικό ριμπάουντ και να δίνουμε τη μπάλα στον αντίπαλο. Αυτό είναι καθαρά θέμα έλλειψης συγκέντρωσης, θεωρήσαμε πως το παιχνίδι θα τελείωνε εύκολα, όμως, ο ΑΡΗΣ αντέδρασε, πλησίασε στο σκορ και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο στις αρχές, πέρασε μπροστά. Πιστεύω μετά την ανάπαυλα μπήκαμε και πάλι συγκεντρωμένοι, ξεκινήσαμε καλά το δεύτερο ημίχρονο, πήραμε διψήφια διαφορά, πήραμε τη μεγαλύτερη διαφορά στο 35’, αλλά και πάλι εκεί χαλαρώσαμε, δεχτήκαμε εύκολους πόντους, δώσαμε 14 επιθετικά ριμπάουντ και αυτό σημαίνει έλλειψη συγκέντρωσης. Κρατάμε τα καλά στοιχεία και το 2-0 και πλέον κοιτάζουμε το Final Four και τον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Κοιτάξτε, ο Άρης παίζει ένα στυλ μπάσκετ που κλείνει τους διαδρόμους και τα λέι απ, μένουν μέσα στη ρακέτα. Όταν δεν έχεις λοιπόν διάδρομο προς το καλάθι, αναγκαστικά πρέπει να βγάλεις τα ελεύθερα σουτ, να τα βρεις και με καλές προϋποθέσεις και έξτρα πάσες, να βρεις τα ελεύθερα σουτ. Το κάναμε, για αυτό και τα καλά ποσοστά.

Όταν πας να παίξεις ένα Final Four, η συγκέντρωση πρέπει να είναι μεγαλύτερη από σήμερα. Πνευματικά πρέπει να είσαι πιο έτοιμος για ένα Final Four, γιατί ορισμένοι παίκτες δεν ήταν σήμερα πνευματικά έτοιμοι. Θέλουμε να δούμε καλές άμυνες όπως σήμερα ή καλή κυκλοφορία της μπάλας που βρήκαμε και σήμερα. Σίγουρα όλα τα καλά μας διαστήματα, θέλουμε να τα δούμε και στο Final Four. Τα ματς του Final Four, είναι εντελώς διαφορετικά γιατί είναι και διαφορετική η πίεση ενός Final Four ή ενός ημιτελικού του ελληνικού πρωταθλήματος».

Κεμ Μπιρτς (αθλητής Ολυμπιακού): «Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο επιτρέψαμε στον αντίπαλο να πετύχει πολλούς πόντους. Πέτυχαν 41 πόντους. Αλλά η εμφάνιση μας στο τρίτο δεκάλεπτο μας βοήθησε να φτάσουμε στη νίκη. Δεν παίξαμε τόσο καλά ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η τρίτη περίοδος μας έδωσε τη νίκη.

Αυτή τη στιγμή κοιτάζουμε το Final Four. Είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία το Final Four. Θέλαμε σήμερα να κλειδώσουμε την πρόκριση και να πάρουμε τη νίκη. Θεωρώ πως το σημερινό παιχνίδι ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία από αυτά που έρχονται».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Έπαιξε πολύ καλά, ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός, είναι σε καλό ρυθμό. Εμείς σήμερα ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί, παρουσιαστήκαμε πιο συγκεντρωμένοι. Είχαμε ταχύτητα, σίγουρα καλύτερη από αυτή του πρώτου αγώνα στο ΣΕΦ. Είχαμε καλές εκτελέσεις στην επίθεση, κάναμε λίγα λάθη, πήγαμε αρκετά στο επιθετικό ριμπάουντ. Πιστεύω πως η διαφορά είναι κάποια σουτ, βέβαια συνειδητά ρισκάραμε σε κάποιους παίκτες οι οποίοι ήταν εύστοχοι. Είχαμε και την απουσία δύο ψηλών. Με τον Ολυμπιακό όταν έχει κοντά στο 50% στα τρίποντα και μάλιστα με τόσα πολλά,  είναι πάρα πολύ δύσκολο. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τη σημερινή εμφάνιση και προσπάθεια. Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό, να πάει καλά στο φάιναλ φορ, να έχει καλή έμπνευση και καλή τύχη.

Ο κόσμος πολλές φορές εκδηλώνεται και εκδηλώνεται ποικιλοτρόπως. Τον ευχαριστούμε που εκτιμά την προσπάθειά μας και  έρχεται στο γήπεδο και να μας δει. Το έχουμε πει, η ομάδα είναι του κόσμου. Για τον κόσμο παίζουμε και πιστεύω ότι ο κόσμος του ΑΡΗ έχει κριτήριο και του είναι αρκετό όταν βλέπει μια σοβαρή προσπάθεια και μια στοιχειώδη μαχητικότητα. Απλώς εμείς πρέπει να το διατηρήσουμε αυτό και να προσπαθήσουμε να είναι χαρακτηριστικό μας και στα επόμενα παιχνίδια.

Ο Scott περιμένουμε να δώσει περίπου αυτό που έδωσε σήμερα. Ξέρουμε ότι έχει μια έφεση στο σκοράρισμα. Βέβαια γνωρίζουμε ότι προέρχεται από ένα χαμηλότερο πρωτάθλημα και σίγουρα απέναντι στον Ολυμπιακό το επίπεδο της άμυνας είναι υψηλό. Αλλά έχει ένστικτο για να σκοράρει. Ήταν πολύ θετική η παρουσία του, αλλά και όλης της ομάδας. Ας μην ξεχωρίσουμε κάποιον. Υπήρχαν και άλλοι παίκτες που διακρίθηκαν σήμερα και γενικά όλη η ομάδα. Δεν έχει σημασία ποιος διακρίνεται, αλλά όλη η ομάδα να έχει μια σωστή εικόνα και να εμφανιζόμαστε ανταγωνιστικοί σε κάθε παιχνίδι. Ήταν μαχητικός στην άμυνα. Στο ΣΕΦ έχασε τον παίκτη του, αλλά ο παίκτης του είναι ο Σπανούλης, δεν είναι εύκολο. Ήθελε μια προσαρμογή. Δεν παίζει με μια οποιονδήποτε ομάδα και έναν οποιονδήποτε αντίπαλο. Το παιδί αυτό είναι καινούργιο και σίγουρα χρειάζεται χρόνο για να εγκλιματιστεί και εγώ φυσικά να τον διαβάζω καλύτερα και να δω πως μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Σήμερα κι άλλα παιδιά ήταν σε πολύ καλή μέρα και ο Ζάρας ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο και ο Ντράγκι ήταν πολύ αποτελεσματικός και ο Βλάντο ήταν δημιουργικός από το low post».

Ουίλ Κάμινγκς (αθλητής Άρη): «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Κάναμε ότι μπορούσαμε για να μείνουμε κοντά στη νίκη. Θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερες συνεργασίες στο τέλος, όμως, κρατάμε το ότι παίξαμε σε υψηλό επίπεδο. Νιώθω ότι δεν υπάρχει εξήγηση για το ότι παίξαμε καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα παρά τις απουσίες. Πρέπει να παίζουμε πιο σκληρά, πιο συγκεντρωμένα. Θα έλεγα ότι αυτό κάναμε σήμερα. Εκτελέσαμε καλύτερα. Μεγαλύτερη σημασία είχε ότι σήμερα ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ».